ZŠ a MŠOlešník

Ponožkový den 21. března

Ponožkový den

V ZŠ i MŠ

Fotografie...

Proč je Světový den Downova syndromu a z něho vyplívající Ponožkový den,

21. března?

Zvolené datum nemá nic společného s 1. jarním dnem – bylo stanoveno proto, že Downův syndrom je způsoben trisomií = ztrojením 21. chromozomu.

Downův syndrom je vrozená vada, se kterou se ročně v ČR narodí průměrně 50 dětí. „Downíky“ poznáme na první pohled – prozradí je menší podsaditá postava, zešikmené oči, kulatá hlava s plochým obličejem, široké ruce s krátkými prsty, … Krom typického vzhledu způsobuje onemocnění pomalejší mentální vývoj (mentální retardaci), pro který je nejstěžejnější začlenění do společnosti. Právě proto si lidé po celém světě tento den poruchu připomínají a nosí každou ponožku jinou. Ponožky byly jako symbol zvoleny proto, že pokud se dají patami k sobě, vytvoří dohromady písmeno X, připomínající příčinu tohoto onemocnění – poruchu chromozomu X. Odlišnost ponožek pak symbolizuje odlišnost lidí s DS od těch zdravých.

 

Datum vložení: 17. 3. 2022 11:23
Datum poslední aktualizace: 24. 3. 2022 11:24
Autor: Správce Webu

Základní škola

Počasí

dnes, středa 18. 5. 2022
oblačno 20 °C 9 °C
čtvrtek 19. 5. oblačno 24/6 °C
pátek 20. 5. slabý déšť 27/14 °C
sobota 21. 5. slabý déšť 21/11 °C

Fotogalerie

Náhodný výběr z galerie

Sponzor školy